Domy z litego drewna – fakty i mity

Lite drewno w technologii firmy Hexagon jako materiał konstrukcyjny to rozwiązanie dla indywidualistów, dla których niepowtarzalny wygląd nawiązujący do tradycji idzie w parze z walorami ekologiczno-zdrowotnymi oraz trendami w budownictwie krajów wysokorozwiniętych. W tym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytanie dotyczące drewna jako surowca do wybudowania domu Twoich marzeń.

Fakt 1: Konstrukcja litego drewna to udoskonalona technologia domów z bali.

Domy z bali to marzenie wielu Polaków, jak i ludzi na całym świecie. O ich zaletach przekonali się ludzie mieszkający w najsurowszych warunkach klimatycznych Europy takich jak kraje Skandynawskie czy Rosja. Drewno cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje unikatowe cechy, których na próżno szukać w materiałach z betonu i stali. Tak jak w przypadku bali w systemie Hexagon wykorzystujemy masywne belki z suchego drewna, które po połączeniu w jedną całość tworzą masywną konstrukcje o dużej sztywności. Budujemy wyłącznie z ekologicznych surowców czyli wysokiej jakości suchego surowca (świerk, sosna, jodła). W budowie naszej konstrukcji nie są stosowane środki impregnujące, kleje, wkręty czy łączniku stalowe. Wykorzystujemy tylko i wyłącznie sześciokątne elementy z litego drewna, łączone drewnianymi kołkami, które tworzą elastyczną i masywna konstrukcję generującą niezwykle pozytywną energię.

Mit 1: Do budowy domów z drewna litego Hexagon potrzeba wyspecjalizowanej firmy budowlanej.

Realizacja wznoszenia domu przypomina układanie z ulepszonych klocków LEGO. Wraz z projektem dostarczana jest instrukcja montażu, która w bardzo jasny i czytelny sposób ukazuje krok po kroku jak spasować poszczególne elementy z drewna litego. Waga jednego bloku to ok. 30kg więc możemy budować bez użycia ciężkiego sprzętu. Budowa obiektów w naszym systemie w znacznym stopniu zmniejsza ilość potrzebnych fundamentów. Sztywna konstrukcja budynku pozwala nam budować nawet na słabonośnych gruntach. Nasz system jest niezawodny, trwały oraz nie wymaga renowacji.

Fakt 2: Dom z litego drewna ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Drewno daje poczucie ciepła, przytulności i atmosfery, której na próżno szukać w budynku z gazobetonu. Unoszący się zapach drzewa we wnętrzu naszego domu przywołuje same pozytywne skojarzenia związane ze zdrowym klimatem. Mikroklimat wnętrza stworzony przez oddychające ściany sprzyja osobom cierpiącym na alergie, a ponad to drewno w sposób naturalny wzmacnia system immunologiczny człowieka. Powietrze wypełniające budynek z drewna jest najonizowane. Ściany utrzymują stałą wilgotność wewnątrz przez pochłanianie i oddawanie części wilgoci zawartej w powietrzu, utrzymują wilgotność na stałym poziomie najkorzystniejszym dla człowieka.

Mit 2: Konstrukcję wykonaną z drewna należy dodatkowo zabezpieczyć przed ogniem.

W przypadku odpowiedniego dobrania przekrojów elementów konstrukcyjnych nie trzeba dodatkowo zabezpieczać powierzchni drewna przed ogniem. Dzieje się tak dzięki wytworzeniu przy próbie spaleniu zwęglonej warstwy, która ma właściwości ochronne. Zapewnia to spowolnienie procesu spalania wnętrza zabezpieczając rdzeń przekroju przed zniszczeniem. W celu podwyższenia ognioodporności konstrukcji stosuje się okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, płyt cementowych lub warstwy ognioochronnych z wyrobów malarskich.

Podsumowując drewno jako materiał odnawialny towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Przy prawidłowym dbaniu staje się materiałem długowiecznym, a jego właściwości ekologiczne pozytywnie oddziałuje na ludzkie ciało. Kolejnym atutem jest jego odnawialność nie wymagająca żadnych nakładów energii obciążających środowisko. Dom z litego drewna lepiej akumuluje ciepło niż budynek z cegły pełnej czy z betonu.