Dom ekologiczny na miarę naszych czasów

W dobie trendów związanych z ekologicznym trybem życia, dokładamy szczególnych starań aby regularnie uprawiać sport, a nasze złe nawyki żywieniowe zastępujemy coraz to zdrowszymi. Staramy się obcować z przyrodą po pracy oraz w czasie weekendowym. To wszystko wpływa bardzo pozytywnie na nasz nastrój i jakość życia. Zapominamy o fakcie, że przynajmniej połowę naszego życia spędzamy w przysłowiowych „czterech ścianach”.

Przymiotnik „ekologiczny” zatacza coraz to większy krąg dziedzin naszego życia co jest niezmiernie istotne dla przyszłości naszej planety. Wiele materiałów budowlanych wraca do łask nie inaczej jest z drewnem, wokół którego powstało wiele nieprawdziwych mitów, powielanych bezmyślnie przez kolejne pokolenia. Tymczasem drewno cieszy się niesłabnącą popularnością w krajach wysokorozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Holandia czy kraje Skandynawskie. To właśnie w krajach skandynawskich gdzie panuje najsurowszy klimat buduje się najwięcej domów z drewna w całej Europie, a ludzie w nich mieszkający według statystyk żyją najdłużej. Fakt ten trzeba utożsamiać nie tylko z przyczyn kulturowych ale również zamieszkiwania domów zdrowych – ekologicznych. My patrzymy w przyszłość z entuzjazmem i nadzieją, że uda się małymi lecz skutecznymi krokami zmienić świadomość i postrzeganie drewna jako materiału doskonałego do wznoszenia wymarzonych domów.

Na całokształt ekologicznego wizerunku Waszego domu składają się głównie poniższe cechy:

  • Użyte do budowy materiały powinny być wytworzone z jak najmniejszym udziałem produktów przemysłowych i chemicznych – drewno jest w czołówce takich materiałów
  • Dom powinien wykazywać cechy domu pasywnego oraz energooszczędnego – dom szczelny, z jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (odpowiednia izolacja termiczna przegród pionowych i poziomych, całkowite wyeliminowanie mostków termicznych oraz użycie niskoemisyjnej stolarki okienno-drzwiowej). W większości europejskich norm budowlanych za wyjątkiem Finlandii współczynnik przenikania ciepła jest wyliczany wg wzorów identycznych jak dla materiałów betonowych, lecz zapominamy o tym, że drewno jest materiałem “ciepłym”. Dla przykładu możemy zamrozić próbkę z betonu, gazobetonu, ceramiki oraz drewna i po 24h dotknąć każdej z nich. Przy której próbce wytrzymamy najdłużej?
  • Zastosowanie rekuperatora w wentylacji pozwalającego na odzysk ciepła wykorzystanego do ogrzania powietrza zimą, natomiast latem pozwala schładzać temperaturę wewnątrz dzięki instalacji poprowadzonej w gruncie na głębokości gdzie temperatura wynosi 7°C
  • Zakłada się zminimalizowanie ingerencji w środowisko naturalne, ponieważ w maksymalnym stopniu wykorzystuje się odnawialne źródła energii
  • Wewnątrz domu powinien panować przyjazny mikroklimat oraz wysoki komfort użytkowania – drewno posiada zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności oraz nie występuje problem zagrzybienia ścian co ma wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Dodatkowo przyjazny mikroklimat sprzyja taniemu, szybkiemu i łatwemu ogrzaniu w okresie zimowym.

Jednak czym by był wymarzony dom, gdyby jego budowa nie przebiegała w lokalizacji powszechnie uznanej za zdrową, z bliskim dostępem do natury, z czystszym powietrzem, które w miastach jest obecnie fatalnej jakości. Dlatego, gdy myślimy pod kątem ekologii już na etapie poszukiwań ziemi trzeba kierować się odpowiednimi kryteriami wyboru.

Inwestycja w ekologię i związanym z tym sposobem myślenia to najlepszy kierunek jaki można obrać. Misją ludzi stojących za firmą HFR jest łączenie projektowania ekologicznego z poszanowaniem środowiska oraz z naciskiem na komfort użytkowania i jego innowacyjność. Podobnymi wartościami kierujemy się w życiu prywatnym. Zachęcamy do współpracy, jesteśmy w pełnej dyspozycji dla Państwa.